O smutku

Autor: Miss Ferreira

Kochani Czytelnicy,
Nadaję do Was z głębokiej szarości styczniowego dnia, na brzozach z oknem wisi gęsta mgła i to chyba to właśnie miał na myśli Bruno Schulz, pisząc „chroniczna szarość zmierzchu”.
Przede mną bieli się ta bezduszna kartka dokumentu tekstowego, która dobitnie pokazuje, jak niewiele mam do powiedzenia.
A jednak wyraźnie czuję buzujące we mnie litery i potrzebę wyrzucenia ich z siebie.
Mam wrażenie, że dokładnie to samo napisałam już wiele razy. Że każdy styczeń zaczynam, jakbym nagle oniemiała, jakby wyczerpały się we mnie słowa i myśli.
Wczoraj wieczorem z lekko zakatarzonym nosem, pomiędzy jedną a drugą inhalacją chorego Lolka, przylgnęłam z całych sił do męża i wpatrując się w załzawioną ciemność za oknem, szepnęłam:
– W styczniu już tak jest, że musimy tylko go przetrwać…
– Jesteś moim homarem – odparł i przytulił mnie jeszcze mocniej, a ja czułam, jak nasze smutki się przenikają i łagodnieją.

Jeżeli mam dla Was dziś jakiekolwiek słowa, to chyba tylko najszczerszą radę z samego serducha, żeby nie wyganiać z życia smutku.
Pamiętam, że swego czasu bardzo z nim walczyłam. Na wszelkie sposoby udawałam, że go nie ma. Im bardziej udawałam, że go nie ma, tym bardziej ze mną był.
Aż któregoś dnia postanowiłam go ugościć.
Wzięłam pod rękę, zabrałam na spacer, poczęstowałam kawą, nie wyrzuciłam z sypialni. Dopiero tak ugoszczony, odszedł szybciej niż zwykle. Przestał zalegać w zakamarkach mojej duszy i poczułam się wolna.
No po prostu czasem już tak jest, że z gardła wydobywa się niekontrolowane łkanie, że wilgotnieją oczy, że jakoś nam źle, choć  wszystko jest dobrze.

Ale gdzieś tam, na ostrych krawędziach styczniowych dni kiełkuje przecież maj.

Podobne posty

6 komentarzy

tośka 12 stycznia, 2023 - 8:32 am

Uwielbiam.

Odpowiedź
Miss Ferreira 25 stycznia, 2023 - 8:48 am

<3

Odpowiedź
Pola - Odpoczywalnia 18 stycznia, 2023 - 4:24 pm

Rozumiem totalnie ten smutek, a Twoje podejście jest mi bardzo bliskie. Smutek trzeba przytulić i sobie popłakać, to jest bardzo potrzebne

Odpowiedź
Miss Ferreira 25 stycznia, 2023 - 8:48 am

<3

Odpowiedź
Aurelia 21 stycznia, 2023 - 2:23 pm

Matko, jakie piękne słowa.. przeczytałabym raz jeszcze,ale łzy mi zamazały obraz. Dziękuję, że jesteś.

Odpowiedź
Miss Ferreira 25 stycznia, 2023 - 8:48 am

Dziękuję, że Ty jesteś <3

Odpowiedź

Napisz komentarz